Kasutatud autode turg 2023: hullud päevad on läbi, kuid hinnalangust ei ennustata

Eelmise aasta anomaalia, kui turul oli kasutatud autodest puudus ja hinnad tõusid, on möödas.

Huvi autoostu vastu on märkimisväärselt langenud ja seda juba alates eelmise aasta viimasest paarist kuust. Põhjuseid ei tule kaugelt otsida: kõrged energiahinnad, inflatsioon, madal tarbijakindlus. Kõik teavad seda, et autoostu on kõige lihtsam edasi lükata. Edasilükkamine tähendab omakorda muidugi, et varem või hiljem hakkavad kõik taas ostma ja vahetama.

Erinevus aastataguse seisuga on kardinaalne: siis rääkisid automüüjad isegi kuni paarikümne protsendi võrra tõusnud hindadest ja autode puudusest. Head autod müüdi päevadega ning mitte keegi ei tinginud – või kui tingiski, siis polnud müüjal põhjust hinda langetada, sest järgmine ostja ootas juba ukse taga. Sügiseni kestnud ostupidu sai aga järsu lõpu, kui energiahinnad lakke kargasid, toit kallimaks läks ning euribori kasvu mõju inimeste rahakotis hakkas tugevalt tunda andma.

Kuna ostja huvi on tagasihoidlik, on müüjatel praeguseks tekkinud laod, seega on autosid, mida pakkuda. Kliendi jaoks on see positiivne, sest tal on taas võimalus valida. Nordautos on hetkel müügil 167 sõidukit. Eelmise aasta kevadel madistasime sellega, et meil oleks vähemalt 100 autot pidevalt müügis, ja valik oli kesine.

Seda, et pruugitud autod odavamaks läheks, ei usu. Põhjuseks on see, et autot vahetada soovides pole asemele midagi osta: Euroopas on pruugitud autode hinnad kõrgemad kui meil ja kuna uued autod on tunduvalt kallimaks läinud, ei vahetata praegust sõiduvahendit enam nii kergekäeliselt välja. Vahetusautosid tuleb järelturule vähem ja kõik see kokku hoiabki hinnataset. Küll aga võib tema hinnangul üle pika aja näha järelturul taas allahindlusi: siis, kui kellelgi on vaja „ladu põletada” ehk suureks kasvanud laos ruumi teha või raha autode alt kätte saada.

Automüüjad loodavad siiski, et aasta edenedes läheb äri jälle elavamalt käima, sest aastavahetus on alati olnud rahulikum aeg.